Gili Air, Gili Trawangan i Gili Meno

Tagi :

Gili Air, Gili Trawangan i Gili Meno

Indonezja · Podróże 2019-07-18
Trzy urocze wysepki na północno-zachodnim wybrzeżu Lomboku. Jak się na nie dostać? Co można robić? Ile czasu na nich spędzić? Czas podróży - czerwiec 2017r.

Północne Wyspy Gili – Gili Air, Meno i Trawangan

 

Trzy małe wyspy leżące na północno-zachodnim wybrzeżu Lomboku. Najpopularniejszą i największą z nich jest Gili Trawangan. Znajdziecie na niej zarówno ciche plaże, jak i imprezy, a wieczorem możecie wybrać się na targ rybny (pyszności, polecam!). Dla nas była to najfajniejsza wyspa. Spędziłyśmy na niej 3 dni i uważam, że tyle w zupełności wystarczy. Drugą wyspą, którą odwiedziłyśmy, była Gili Meno i muszę powiedzieć, że nie były to nasze klimaty. Wyspa jest zdecydowanie za spokojna. Dla osób lubiących się ponudzić – jak najbardziej, dla osób aktywnych – niekoniecznie lub na max 1-2 dni. Na Gili Air nie byłam, ale podobno jest to połączenie obu wcześniej wspomnianych wysp.

 

Wyspy Gili widziane ze szczytu Rinjani

 

Jak się dostać?

Najtańszą opcją dostania się na wyspy są łodzie publiczne, które odpływają z portu w Bangsal. Nie pamiętam dokładnych kosztów, ale bilet w jedną stronę kosztował ok. 15-30 tys. IDR (w zależności od wyspy). Pomiędzy wyspami również kursują łodzie, więc jeśli chcecie zobaczyć je wszystkie, to albo możecie spędzić po kilka dni na każdej z nich, albo z jednej zrobić bazę wypadową i pozostałe dwie zwiedzić podczas jednodniowych wycieczek. Koniecznie sprawdźcie w porcie godziny wypłynięć, żeby przypadkowo nie zostać na noc na jakiejś wyspie :)

 

 

Co robić na wyspach?

Przede wszystkim odpoczywać, opalać się i snorklować/nurkować. Jeśli planujecie trekking na wulkan Rinjani na Lomboku, to wyspy Gili będą najlepszym miejscem, żeby po nim dojść do siebie.

Możecie poszukać żółwi – podobno najczęściej pojawiają się w okolicach Gili Trawangan, ale nam niestety nie udało ich się spotkać.

 

 

Będąc na Gili Meno koniecznie wybierzcie się zobaczyć podwodne posągi. Wpiszcie w Google  "Bask Nest Underwater Statues". Podobno można do nich podpłynąć samemu z brzegu. Przeczytałam, że posągi stały się miejscem obleganym przez turystów, więc najlepiej wypłynąć już ok. godziny 7 rano. Ja dowiedziałam się o nich już po przyjeździe z Indonezji, więc nie miałam szczęścia ich zobaczyć, czego bardzo żałuję. Jak będziecie mieli swoje zdjęcia, to przesyłajcie - chętnie pooglądam :)

 

Jak poruszać się po wyspach?

Na wyspach Gili nie ma transportu zmotoryzowanego. Wyspy są na tyle małe, że wszędzie można dojść pieszo lub dojechać wypożyczonym rowerem (koszt ok. 50 tys. IDR za dzień – 10 zł). Jeśli jesteście z bagażami, a Wasz hotel jest w głębi wyspy, możecie złapać „cidomo” – czyli mały powóz konny.

 

 

Pająki

Uwaga dla arachnofobów! W drugiej połowie czerwca na wyspach jest ogromna ilość wielkich pająków. Są praktycznie wszędzie. O ile za dnia ich nie widać, to kiedy robi się ciemno pojawiają się pod dachami, na płotach i roślinach. Chodzenie ulicami nie należy wtedy do najprzyjemniejszych czynności. Nieświadome tego wybrałyśmy hostele w głębi wysp, więc skończyło się na tym, że albo starałyśmy się wracać do pokoju przed zachodem słońca (czyli już ok. 18) albo biegłyśmy do niego praktycznie przyklejone do ziemi. Chyba właśnie z pająkami najbardziej kojarzą mi się Wyspy Gili :D

 

 

Ten gagatek był wielkości kobiecej dłoni.

 

Bankomaty

Bankomaty dostępne są na Gili Trawangan i Gili Air, ale na wszystkich wyspach, w większości miejsc, można płacić kartą.

 

Kantory

Kantory znajdziecie na każdej wyspie, ale kursy są dużo gorsze niż na Lomboku, czy Bali. Lepiej wymienić pieniądze przed przypłynieciem na wyspy.

 

PS. Jeśli jesteście na południu Lomboku i nie widzi Wam się jazda do portu w Bangsal, to możecie wybrać sie na jednodniową wycieczkę na gili w południowo-zachodniej części wybrzeża - Gili Nanggu, Gili Sudak i Gili Kedis ;)

Galeria zdjęć
Podróże NAJNOWSZE
blog comments powered by Disqus