Krater Viti - obszar wulkaniczny Krafla

Tagi :

Krater Viti - obszar wulkaniczny Krafla

Víti · Wulkany 2020-01-14
Jeden z kraterów obszaru wulkanicznego Krafla na północy Islandii z pięknym, turkusowym jeziorem.

Krater Viti

Położenie: Islandia

Skala trudności: 1

 

Opuszczamy piękny wodospad Dettifoss i jedziemy dalej w kierunku zachodnim. Znowu odbijamy z “jedynki” w prawo. Naszym kolejnym celem jest turkusowe jezioro znajdujące się w jednym z kraterów obszaru wulkanicznego Krafla - w kraterze Viti.

Cały region Krafla ma 10 km szerokości i aż 100 km długości i jest bardzo atywny geologicznie. Na jego terenie znajdują się m.in. elektrownia geotermalna, obszary geotermalne i pola lawowe.

 

 

Parking do jeziora Viti znajduje się przy samym kraterze i jest bezpłatny.

Niestety jezioro można oglądać tylko z jednego punktu widokowego. Trasa wokół krateru została zamknięta z uwagi na ochronę przyrody. 

Krater ma 320 m szerokości i został uformowany w czasie serii erupcji w ciagu 5 lat, z których pierwsza miała miejsce 17 maja 1724 roku. Ze względu na swoją aktywność w przeszłości nadano mu nazwę "Viti" czyli "piekło".

 

 

W drodze powrotnej z Viti, koniecznie zróbcie coś, o czym my zapomnieliśmy. Wstąpcie zobaczyć pola geotermalne wulkanu Krafla. Podobno robią duże wrażenie. Nie wiem, jak to się stało, że przejechaliśmy obok tej atrakcji i jej nie zauważyliśmy :(

Galeria zdjęć
Wulkany NAJNOWSZE
blog comments powered by Disqus