Wulkan Kawah Ijen z Bondowoso

Tagi :

Wulkan Kawah Ijen z Bondowoso

Kawah Ijen · Wulkany 2019-03-20
Dowiecie się, jak najlepiej dostać się do Bondowoso - jednego z dwóch głównych miejsc wypadowych na Kawah Ijen oraz jak zorganizować wycieczkę na wulkan.

Bondowoso to małe miasteczko leżące po zachodniej stronie Kawah Ijen i jedno z dwóch głównych miejsc wypadowych na wulkan. Dostaniecie się do niego autobusem z Probolinggo. Czas jazdy to ok. 5,5 godziny dziurawymi, niedającymi się wyspać drogami, zamiast obiecywanych przez kierowcę 3,5. Taki urok państw południowo-wschodniej Azji ;) Niestety, jest to właściwie jedyny dobry sposób na dostanie się do miasta, ponieważ na tej trasie nie kursują pociągi.  

 

Uwaga! Kilku lokalsów, podróżujących z nami autobusem, podeszło do nas i ostrzegało przed złodziejami. Radzili, żeby nie zasypiać (co i tak było mało możliwe ;) i dobrze pilnować bagaży, a najważniejsze rzeczy trzymać blisko siebie.  

 

Cena biletu jest tematem dosyć dyskusyjnym ze względu na oszustów, którzy dają się we znaki turystom na dworcu w Probolinggo. Możecie się spotkać z dwiema popularnymi sytuacjami. Pierwsza z nich – naganiacze, wiedząc już dokąd jedziecie, wołają Was do autobusu, który rzekomo za chwilę odjeżdża i wyciągają rękę po pieniądze, podając się za kierowców lub kontrolerów. Kiedy odmówicie, mogą dać Wam spokój lub wrócić z kolegami i nagabywać Was dalej. Nie spodziewajcie się pomocy ze strony innych pasażerów czy pracowników, gdyż zazwyczaj napotkacie odwrócone w drugą stronę głowy. Dalsze odmowy mogą skutkować znudzeniem i odejściem naciągaczy lub wyrzuceniem Was z autobusu, oczywiście bezprawnym.  

Druga możliwa sytuacja - naganiacze wypatrzą Was wcześniej, niż Wy wypatrzycie swój docelowy autobus. Będą wmawiali Wam, że biletów nie można kupić u kierowcy, tylko trzeba to zrobiuć u nich w biurze. Oczywiście jest to kłamstwo, na które same dałyśmy sie nabrać.

 

Nocleg w Bondowoso

Nocleg w Bondowoso znalazłyśmy przez zupełny przypadek. Ktoś nas zaczepił w autobusie i zaoferował fajne miejsce w dobrej cenie i tak trafiłyśmy do Ijen Bondowoso Home Stay. Pokój możecie też zarezerwować przez booking.com. Bardzo polecam miejsce na krótki pobyt. Pokoje są proste, ale czyste, jedyny minus to brak klimatyzacji.

Właściciel naszego homstayu zajmował się organizowaniem wycieczek, w tym na Kawah Ijen. Ogólnie rzecz biorąc, znalezienie wycieczki na wulkan jest w Bondowoso niesamowicie proste. Podczas spaceru po mieście, co chwilę ktoś nas zaczepiał i przedstawiał swoją ofertę. Koniec końców zdecydowałyśmy się na propozycję właściciela.

 

Cena wycieczki – 400 tys. IDR za 2 osoby, w tym:

  • Nocna jazda jeepem pod wulkan Kawah Ijen
  • Krótka wizyta na plantacji kawy
  • Objazd po okolicznych wodospadach
  • Gorące źródła (byłyśmy tak zmęczone, że zrezygnowałyśmy z tej atrakcji)
  • Transport do portu na prom Jawa-Bali

 

Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Jeśli szukacie sprawdzonej wycieczki na wulkan Kawah Ijen, to zgłoście się do naszego homestayu.

 

P.S. Bondowoso ma bardzo fajny targ nocny! Warto go odwiedzić i popróbować miejscowych specjałów :)

 

 

 

Galeria zdjęć
Wulkany NAJNOWSZE
blog comments powered by Disqus